Bir önce ki yazımızda bilimin ilerleyişinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da konuyu biraz daha özelleştirip ülkemizde milenyum yılı olarak da bilinen 2000 sonrası gelişmelere değinmeye çalışacağız.

Bildiğiniz üzere bu günlerde Ülkece bir atağa çıkmış yerle ve milli aracımızı tanıtmış olduk. Bu bir çok milli girişim içinde girişimci içinde ilham kaynağı oldu ve bunun etkilerini yavaş yavaş farklı alanlarda görmeye başladık. Peki bu girişimler ne zaman başladı. Gelin biraz buraya yoğunlaşalım.Tabi diğer ülkelerde de olduğu gibi bizim ülkemizde de kalkınma planları kurulduğu günden itibaren beş yıllık olmak üzere planlandı. Bu kalkınma planlarında amaç ülkenin genel dengesini sağlamak ihtiyaçların belirlenmesi ve buna dönük projelerin üretilmesiydi. Fakat 2000 li yılların başına geldiğimizde teknoloji hızlı bir atağa çıktı.

Bilgisayarlar hayatımızın her alanını kaplarken yapılan çalışmaların daha güvenli kayıt altına alınmasını ve yayılmasını sağladı. Öyle ki bu teknoloji sayesinde hesaplamaları yapmak kolaylaşırken bilim insanlarının iletişim kurmasını da kolaylaşmış oldu. Böylelikle nerde yaşadığınızın önemi ortadan kalkarken buluşunuzu veya çalışmanızı da yaymanız kolaylaşmış oldu. İşte böyle bir dönemde ülke olarak gerekli mali kaynağı yeterince oluşturamasak da bizde geri kalmadık ve bunun için bir alt yapı oluşturduk ve arge projelerini desteklemeye başladık. Tabi ki ilk başladığımız yıllara göre şu an çok daha ilerdeyiz ki bunun kanıtı kendi yerli elektrikli aracımızı yapmakta oluşumuzdan ortadadır. Fakat bu yeterlimi… tabi ki de hayır bu bizim daha fazla koşmamız gerektiğinin habercisidir sadece. Bu araç tam olarak şunu haykırmak için var bence..

HAYDİ GENÇLER GİRİŞİMCİLER BİLGİ BİRİKİMİ OLAN HER VATANDAŞ HEP BİRLİKTE ÜLKEMİZİ DAHA İYİ BİR NOKTAYA TAŞIMAK İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM ÇALIŞALIM ÜRETELİM VE GELECEK NESİLLERİMİZEDE DOĞRULUĞU DÜRÜSTLÜĞÜ ÇALIŞMANIN ÖNEMİNİ ARAŞTIRMANIN ÖNEMİNİ VE AZMİ ANLATIRKEN KENDİMİZDEN ÖRNEK VEREBİLECEK NOKTAYA TAŞIYALIM KENDİMİZİ. BİZİ GELECEKTE GELİŞMİŞ ÜLKELER SAHNESİNE TAŞIYACAK OLAN EN BÜYÜK HAMLE BİR OLUP BİRLİK OLUP ARAŞTIRIP ÇALIŞIP ÜRETMEK OLACAKTIR.BU YAZIMIZIN KAPANIŞ SLOGANI OLSUN İSTERİM…DÜŞÜNELİM , SORGULAYALIM , BİLGİNİN PEŞİNDEN KOŞALIM….

Comments are closed