Şefkatin doğduğu “İNOVATİF ELLER”

‘’İşte bugünler o günler. Hemşirelerin yeni yeni icatlar çıkardığı aslında doğal inovasyoncu teriminin en çok hakkını verdiğimiz günler. İnovasyon ile dönen dünya düzenini artık yaşıyoruz. Fikirlere hayat verme zamanı diye bahsettiğimiz zamanlardan hemşirelerden inovasyon örneği başlıklı yazılar, projeler okuyamaya geçtik. ‘’Diyeceğimiz günleri görme umudu ile inovatif yaklaşım kültürünü benimseyen hemşireler olacağız . Bende düşünmüştüm, aklıma gelmişti ama bir adım atmadım demeyeceğiz hayata geçirebilmek için gerekli olan o cesur adımları atarak başlayacağız öncelikle. Okuyan, araştıran, güncel literatürü takip eden ve yenilikleri duymakla, öğrenmekle kalmayıp saha da bizimle aktif çalışan tüm ekip arkadaşlarımızla paylaşacağız.

 Mesleğimizin geleceği için icat çıkaran hemşireler olacağız.

 İnsanın ilk nefesinden son nefesine kadar yanında olan yegane meslek olarak her bireyin yaşamına dokunduğumuz anda birey için dönüşümü başlatmış oluyoruz.  Sağlıklı bir bireyin sağlık halini aniden değiştiren en önemli sağlık sorunlarından birinin inme olduğunu hepimiz biliyoruz. Hareketli bir yaşamdan tam ya da kısıtlı hareketli yaşama geçen bireyin dekübit riski ile karşı karşıya kalması üstelik yoğun bakımda yatarken enfeksiyon riski ve dekübit ile iyileşme süresini uzaması durumunu yaşamak istemiyoruz.

 ‘’inme geçiren hastada, yatakta birkaç hafta yatmak kalp ve dolaşım sisteminin zayıflamasına, kas ve kemik erimesine, eklem sertliğine, yatak yaralarına, bağırsak hareketlerinin azalmasına, depresyon riskinin artmasına yol açabilir. İnme geçiren bir hastada bu sorunlarla karşılaşmamak için kişinin bir an önce ayağa kaldırılması ve hareket ettirilmesi gerekir.’’

Hastanın mental ve ruhsal iyilik halinin yükselmesi ve daha da iyiye gitmesi için robotik yatak sistemi Erigo Pro cihazının daha aktif kullanılması, cihazın portatif hale getirilerek yoğun bakımda düşük dozda oksijen ihtiyacı olan hastalarda kullanılabilirliğinin artırılması hedeflenmelidir.  

Yoğun bakımla ilgili bir diğer problem ise yoğun bakım depresyonudur. Günümüzün en gözde teknolojilerinden olan yapay zeka ve sanal gerçeklik bize bu konuda yardımcı olabilir. Yoğun bakımda temel yaşam desteği sağlarken hastaların yaşama dair umutlarını diri tutan,  onların umutsuzluğa ve çaresizliğe kapılmalarına asla izin vermeyen, ömrünüzde gördüğünüz duyduğunuz bütün süper kahramanları unutturan biz hemşireler her gün yoğun bakımda sayısızca yenilik yapıyoruz. Ellerinde kontraktür oluşmasın diye ortez bulamadığımızda çarşaflarımızı kullanıp önlem alıyoruz. Sıcak bir el teması isteyen hastalarımız için eldivenlerimizi sıcak su dolduruyor onlara yalnız değilsiniz hissi vermeye çalışıyoruz bunlar ve birçok örnek ile hastalarımızın sağlığı için  canla başla çalışıyoruz. Bizler ekip arkadaşlarımızla yaptıklarımızı paylaşıyoruz peki ya bizimle aynı birimde çalışmayıp bizimle aynı şeylere ihtiyaç duyan meslektaşlarımıza niye ulaşmıyoruz? Bizler yoğun bakım hemşireleri olarak inovasyon ruhumuzu keşfettik şimdi ise inovatif yaklaşımların konuşulduğu ve uygulandığı yeni bir dünyaya yelken açmak istiyoruz…

Bu yazı Nöroloji Yoğun Bakım Hemşiresi “Yağmur TOPRAK” tarafından kaleme alınmıştır.

Comments are closed